Pápež František sa virtuálne zúčastnil na samite pri príležitosti prvého Medzinárodného dňa ľudského bratstva. Ten vyhlásila Organizácia spojených národov (OSN).

Medzinárodný deň ľudského bratstva je ovocím katolícko-sunnitskej spolupráce a Dokumentu o ľudskom bratstve, ktorý 4. februára 2019 podpísali pápež František a egyptský imám Ahmed al-Tajíb.

Na virtuálnom stretnutí sa deň bratstva zúčastnili nielen títo náboženskí lídri, ale aj zástupca Svetovej rady cirkví a generálny tajomník OSN Antonio Guterres. Ten dostal spolu s marockou aktivistkou Zajedovu cenu za ľudské bratstvo. Paradoxom ocenenia je podľa niektorých možný konflikt záujmov v porote. Dvaja členovia šesťčlennej poroty totiž spolupracovali s OSN (respektíve s jej agentúrou UNESCO). Ďalší člen poroty pritom nemal hlasovacie právo. Keďže ocenený Guterres je najvyšší predstaviteľ OSN, vraj sa tým podporilo rodinkárstvo, nie bratstvo.

Slovenská komisia pre UNESCO pre denník Štandard upozornila, že Zajedovu cenu nevyhlásilo UNESCO, a preto sa „nevie vyjadriť k rozhodnutiam organizátorov ceny“. Konflikt záujmov však odmieta, lebo „cena poukazuje na jednotlivcov alebo organizácie, ktoré budujú mosty medzi kultúrami a spájajú rozdielne spoločnosti s cieľom budovať mier a pokojné spolunažívanie národov.“

Viac z jej vyjadrenia sa dočítate v nedeľnom vatikánskom prehľade denníka Štandard.

(bop)