Kurz eura voči americkému doláru klesol pod 1,20. Stalo sa tak prvýkrát od začiatku decembra pre obavy ohľadne chaotickej realizácie programov očkovania proti ochoreniu COVID-19 v eurozóne.

Euro sa oslabilo až na 1,1983 USD/EUR. Európska centrálna banka (ECB) stanovila vo štvrtok referenčný kurz na 1,1996 (v stredu: 1,2017) USD/EUR. To znamená, že dolár stál 0,8336 (0,8322) eura.

Dolár podporujú predovšetkým nádeje na oživenie ekonomiky USA. Existuje viacero signálov, že USA sa zotavia z koronakrízy rýchlejšie než eurozóna, uviedla devízová analytička Commerzbank You-Na Park-Hegerová. „Tak kto by teraz stavil na posilnenie eura?“

Kurz spoločnej meny sa v januári dostal až na 1,2349 USD/EUR, čo bolo najviac o apríla 2018. Jedným z dôvodov bola politická neistota, ktorú vyvolali nepodložené tvrdenia bývalého prezidenta Donalda Trumpa o volebnom podvode.

Vo štvrtok vyhliadky eura ešte zhoršila správa o vývoji maloobchodných tržieb v eurozóne, ktorá sklamala očakávania. Maloobchodné tržby v decembri stúpli o 2 % po prepade o 5,7 % v novembri, pričom ekonómovia počítali s nárastom až o 2,8 %.

(tasr, bop)