Prezident Medzinárodného olympijského výboru Thomas Bach formálne pozval športovcov z celého sveta na ZOH 2022 do Pekingu. Čínska metropola začala vo štvrtok odpočítavať rok do štartu podujatia akciou v hale Ice Cube, ktorá na OH 2008 slúžila plaveckým športom pod názvom Water Cube.

Peking sa stane prvým mestom, ktoré zorganizuje OH aj ZOH. „O rok sa bude písať história. Tieto hry spoja čínske obyvateľstvo s celým svetom. Keď vidíme, ako Čína prekonáva koronavírusovú krízu, sme presvedčení, že hostitelia v plnej kooperácii s MOV zaistia bezpečné prostredie. Už teraz môžeme vyhlásiť, že Čína je pripravená. V Pekingu 2022 očakávame nezabudnuteľné zimné olympijské hry,“ povedal Bach podľa agentúry DPA.

Na druhej strane však silnejú výzvy na bojkot podujatia. Na porušovanie ľudských práv v krajine poukazujú niektoré organizácie vrátane Human Rights Watch. „To, že MOV verejne nekritizuje vážne porušovanie ľudských práv v Číne, zosmiešňuje jeho vlastné krédo, že olympijské hry sú v prospech dobra,“ uviedla Sophie Richardsonová z Human Rights Watch. Proti týmto obvineniam sa ohradil hovorca čínskeho ministerstva zahraničných vecí Wang Wen-pin: „Je vrcholne nezodpovedné snažiť sa narušiť a sabotovať prípravy a konanie ZOH v Pekingu za politickými účelmi. Takéto ťahy nikdy neuspejú v medzinárodnom spoločenstve.“

(tasr)