Posledný žijúci z trojice odsúdených konateľov skrachovaných nebankoviek Horizont Slovakia a BMG Invest František Matík sa pokúša o podmienečné prepustenie na slobodu. Okresný súd v Trnave bude o podmienečnom prepustení Matíka rozhodovať na svojom verejnom zasadnutí vytýčenom na 15. februára. Pre TASR to uviedla hovorkyňa Krajského súdu v Trnave Jana Kondákorová.

Bývalým Špeciálnym súdom (ŠS) bol síce Matík odsúdený na 11,5-ročné väzenie už v januári 2007, nastúpil však na trest až koncom januára 2016. Dlhé roky bol na úteku. Podarilo sa ho po dlhodobej pátracej činnosti v spolupráci s policajnými útvarmi Srbska zadržať koncom januára 2015 s falošnými dokladmi. Až po roku ho prepravili letecky zo Srbska na Slovensko, pričom sa dovtedy preverovala jeho identita.

Matík sa v apríli 2016 na Špecializovanom trestnom súde (ŠTS) v Pezinku, pracovisko Banská Bystrica, neúspešne dožadoval obnovy konania. Argumentoval pred súdom tým, že jeho odchod bol vynútený obavou o bezpečnosť svojej rodiny, manželky a štyroch detí.

Spoločne s Matíkom ŠS odsúdil ďalších konateľov Mariána Šebeščáka a Vladimíra Fruniho. Šebeščáka odsúdil ŠS a následne aj Najvyšší súd (NS) SR na sedem rokov odňatia slobody, keďže spolupracoval, Fruniho a Matíka na 11,5 roka. Fruniho a Šebeščáka predtým v roku 2002 vydali na Slovensko chorvátske úrady.

Fruni zomrel v marci 2017 vo Veľkej Británii po operácii žlčníka. Strávil za podvod na nebankovky vo väzení viac ako deväť rokov, podmienečne ho prepustili v júli 2011.

Šebeščák zomrel v Prahe v januári 2012 ako 52-ročný na nespresnené zdravotné komplikácie. Šebeščák bol svedkom v kauze podvodu na nebankovky, kde bol hlavným obžalovaným minulý rok v lete na deväťročný trest odňatia slobody právoplatne odsúdený Jozef Majský. Aktuálne je stále vo väzbe v Prahe.

(tasr)