Medzinárodná federácia spoločností Červeného kríža a Červeného polmesiaca zverejnila plán, v rámci ktorého podporí zaočkovanie 500 miliónov ľudí po celom svete proti koronavírusu. Zároveň poukázala na alarmujúcu skutočnosť, že pri získavaní očkovacích látok sú veľmi znevýhodnené najchudobnejšie krajiny, informovala agentúra AFP.

IFCR chce na tento účel venovať 100 miliónov švajčiarskych frankov (92,5 milióna eur). V tejto súvislosti nadviazala kontakt už s vyše 60 krajinami sveta, s ktorými diskutuje o najefektívnejších spôsoboch pomoci.

„Súčasná absencia rovnosti pri distribúcii vakcín je alarmujúca a jej dosah môže byť fatálny a zničujúci,“ povedal vo štvrtok novinárom generálny tajomník IFCR Jagan Chapagain.

Takmer 70 percent všetkých dávok vakcín, ktoré sa vo svete doposiaľ aplikovali, bolo použitých v 50 najbohatších krajinách. V 50 najchudobnejších štátoch bolo naproti tomu aplikovaných len 0,1 percenta dávok.

Takého nerovnomerné rozdelenie očkovacích látok môže „ďalej predĺžiť alebo dokonca zhoršiť túto aj tak strašnú pandémiu“, varoval šéf IFCR.

Čím dlhšie vírus koluje vo veľkých populáciách, tým viac sa bude môcť šíriť a mutovať. Bez rovnomernej distribúcie vakcín nebudú preto v bezpečí ani tí, ktorých sa podarí zaočkovať, cituje Chapagaina agentúra AP.

Na základe vo štvrtok ohláseného plánu IFCR podporí vakcinačné kampane v jednotlivých krajinách. Bude to zahŕňať aj boj proti šíriacim sa dezinformáciám o účinnosti vakcín či podporu logistických operácií.

(tasr)