Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov vo štvrtok odmietol, že by v Rusku dochádzalo k represiám. Vyhlásil, že polícia len zákonnými prostriedkami zasahuje proti porušovateľom zákona.

Agentúra Interfax uviedla, že Peskov takto reagoval na poznámky novinárov na brífingu, podľa ktorých v uplynulého víkendy došlo v Rusku k masívnym represiám, najväčším v novodobých dejinách Ruska, keďže po celej krajine boli zadržané tisíce ľudí. Peskov označil takýto pohľad novinárov na situáciu za „emotívny“.

Vyhlásil tiež, že niektorí zo zadržaných prišli na úradmi nepovolené zhromaždenia na podporu väzneného kritika Kremľa Alexeja Navaľného z vlastnej vôle, iní sa stali „obeťou provokatérov“.

Peskov pripomenul, že počas zhromaždení na Navaľného podporu došlo „k priamym a viacnásobným útokom na policajtov“, ktoré tiež poslúžili ako dôvod na „na prijatie tvrdých protiopatrení“. Všetky však podľa neho boli súlade so zákonom.

Celkovo bolo na zhromaždeniach na Navaľného podporu, ktoré sa konali vo vyše 100 mestách Ruska 23. a 31. januára, ako aj v utorok, v deň jeho pojednávania, zadržaných viac ako 10.000 ľudí. Túto bilanciu zverejnili v stredu ruské médiá, ktoré sa odvolali na zistenia portálu OVD-Info, ktorý monitoruje prípady zadržania na protestných zhromaždeniach.

(tasr)