Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov potvrdil, že policajné záchytné centrá v Moskve sú po nepovolených zhromaždeniach preplnené. Súčasne však vyhlásil, že túto situáciu spôsobili samotní demonštranti.

Ako informovala agentúra Interfax, podľa Peskova sa k prezidentovi Vladimirovi Putinovi zatiaľ nedostali medializované fotografie z detenčných centier v Moskve, ako je v osemlôžkových celách aj 25 či 28 ľudí.

Peskov uviedol, že úradníci v detenčných centrách kapacitne nestíhajú, ale ubezpečil, že robia všetko pre to, aby sa situácia zmenila k lepšiemu.

Novinár Nikolaj Svanidze vo štvrtok vo vysielaní rozhlasovej stanice Echo Moskvy ako člen rady pre ľudské práva (SVČ) pri prezidentskej kancelárii uviedol, že toto grémium sa zaoberá prípadmi použitia násilia voči účastníkom demonštrácií na podporu Navaľného, aj podmienkami zadržaných na policajných staniciach alebo v policajných záchytných centrách.

Svanidze súčasne upozornil, že preplnenosť väzenských ciel nie je v súčasnosti hlavným problémom. „Existujú aj vážnejšie: svojvoľné a kruté zadržania, odmietnutie stretnutia s právnikom – problémov je dosť,“ uviedol.

Echo Moskvy vo štvrtok informovalo, že autobusy s desiatkami zadržanými na protestoch stáli v kolóne pred bránami detenčného centra v meste Sacharovo v oblasti Novej Moskvy v metropolitnej oblasti Moskvy.

Podľa spravodajského portálu Mediazona tam niektoré autobusy stoja od noci. Ich vodiči údajne aj vypli motory, aby ušetrili pohonné hmoty, takže zadržaní čakajú v zime v nevykúrených vozidlách.

Celkovo bolo počas protestov v posledných týždňoch len v Moskve zadržaných viac ako 4000 ľudí. Okrem tejto informácie portálu OVD-Info, ktorý monitoruje zadržania na protestoch, nie sú presnejšie informácie o počte zadržaných k dispozícii.

Právnici medzinárodného ľudskoprávneho združenia Agora už medzičasom oznámili, že sa obrátia na Európsky súd pre ľudské práva (ESĽP) a vyzvú ho, aby prijal okamžité opatrenie vo veci životných podmienok v policajných záchytných centrách v Moskve. Vo vysielaní rozhlasovej stanice Echo Moskvy to vyhlásil Pavel Čikov, šéf Agory. Podľa Čikova tieto podmienky vo väzbe sú také, že by mohli byť kvalifikované ako mučenie.

(tasr)