Spojené štáty sú znepokojené správami o zneužívaní žien v čínskych táboroch. Rezort diplomacie zároveň vyzval Čínu na umožnenie okamžitého a nezávislého vyšetrovania medzinárodnými pozorovateľmi.

Spojené štáty sú „hlboko znepokojené“ správami o systematickom pohlavnom zneužívaní a znásilňovaní žien z etnickej skupiny Ujgurov, ako aj iných moslimských menšín v internačných táboroch v čínskom regióne Sin-ťiang. Informovala o tom vo štvrtok agentúra Reuters s odvolaním sa na tamojší rezort diplomacie.

Americké ministerstvo zahraničných vecí sa v stredu večer vyjadrilo, že pre „ohavnosti“ páchané najmä na ženách v čínskych táboroch musia byť vyvodené „vážne následky“. O aké následky by malo ísť, nešpecifikovalo.

Washington však plánuje spoločne so svojimi spojencami verejne odsúdiť zločiny proti ľudskosti páchané čínskou vládou a zvážiť všetky vhodné prostriedky na „zabezpečenie, aby všetci zodpovední za svoje činy poniesli zodpovednosť“, a na „zabránenie zneužívania do budúcnosti,“ informovala hovorkyňa ministerstva.

Rezort diplomacie USA zároveň vyzval Čínu na umožnenie „okamžitého a nezávislého vyšetrovania medzinárodnými pozorovateľmi“ vo veci obvinení z porušovania ľudských práv v Ujgurskej autonómnej oblasti Sin-ťiang.

Vyjadrenie amerického rezortu diplomacie prišlo po tom, čo britská stanica BBC v stredu zverejnila reportáž, v ktorej niekoľko bývalých zadržaných z táborov a jeden strážnik potvrdili, že boli svedkami organizovaného systému hromadného znásilňovania, sexuálneho násilia a týrania, alebo ho dokonca aj sami podstúpili.

Hovorca čínskeho rezortu diplomacie Wang Wen-pin túto správu BBC označil za reportáž „bez akéhokoľvek faktického základu“. O ľuďoch, ktorí v článku poskytli svoje svedectvá, sa vyjadril, že sa ich už „niekoľkokrát“ podarilo odhaliť ako „hercov roznášajúcich falošné informácie“.

Americké ministerstvo zahraničných vecí opäť zdôraznilo, že USA už v minulosti uvalili sankcie na niekoľko čínskych predstaviteľov a firmy za „spáchanie zločinov proti ľudskosti a genocídu“ v Sin-ťiangu. Sankcie uvalila ešte vláda predošlého prezidenta Donalda Trumpa, súčasný šéf Bieleho domu Joe Biden však podľa vlastných slov nemieni v prísnom prístupe voči Číne poľaviť.

Viacero svetových mocností kritizuje Čínu za vytvorenie táborov v regióne Sin-ťiang na severozápade krajiny, kde je umiestnených viac ako milión Ujgurov či príslušníkov iných prevažne moslimských menšín. Údajne v nich tiež dochádza k nútenej sterilizácii žien či k násilným interrupciám.

Peking však tieto tvrdenia odmieta a tvrdí, že ide o tzv. školiace centrá, ktoré majú zabrániť tomu, aby títo ľudia páchali aktivity spojené so separatizmom a islamistickým terorizmom.

(tasr)