Administratíva amerického prezidenta Joea Bidena nariadila dôkladné preverenie plánov jeho predchodcu Donalda Trumpa, ktorý vlani rozhodol o stiahnutí 12 000 amerických vojakov z Nemecka. Uviedol to americký generál Tod Wolters, ktorý je najvyšším veliteľom ozbrojených síl NATO v Európe. Informoval o tom vo štvrtok na svojej webstránke týždenník Der Spiegel.

Nový minister obrany Lloyd Austin rozhodne o ďalšom postupe až po preverení Trumpových nariadení, a to v súlade s Bielym domom. „Neviem, ako to dopadne,“ povedal Wolters v stredu novinárom.

Spojené štáty vlani v júni oznámili čiastočné stiahnutie svojich vojakov z Nemecka. Plánované kroky by sa týkali najmä základní v spolkových krajinách Bádensko-Württembersko, Bavorsko a Porýnie-Falcko. Z vtedajších 36 000 sa tretina príslušníkov ozbrojených síl mala buď vrátiť do vlasti, alebo ich mali preložiť do iných európskych krajín, ktoré sú členmi NATO, ako napríklad Taliansko, Belgicko, Poľsko či pobaltské štáty. Trump tento krok zdôvodňoval podľa neho nedostatočnými výdavkami Nemecka na obranu.

S presadením Trumpových plánov sa síce začalo už počas jeho funkčného obdobia, avšak v decembri ich pokračovanie zablokoval americký Kongres, keď prijal balík zákonov týkajúci sa rozpočtu na obranu. V texte predmetného zákona sa píše, že minister obrany musí v správe pre Kongres zdôvodniť, že takéto stiahnutie vojsk z Nemecka je v štátnom záujme USA. Ak by sa tak stalo, počet amerických vojakov v Nemecku by mohol klesnúť pod hranicu 34 500 až po 120 dňoch.

Vo štvrtok sa očakáva i prejav šéfa Bieleho domu Bidena týkajúci sa otázok zahraničnej politiky, ako v stredu potvrdila jeho hovorkyňa Jen Psakiová. Jeho príhovor sa však nebude detailne zaoberať každou zahraničnopolitickou témou, zdôraznila.

(tasr)