Podľa juhokórejského ministra zodpovedného za vzťahy so Severnou Kóreou by Spojené štáty mali zvážiť flexibilnejší prístup k sankciám, informovala v stredu agentúra DPA. Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken nedávno uviedol, že vláda prezidenta Joe Bidena by mohla v spolupráci so spojencami uvaliť na KĽDR nové sankcie a tak prinútiť Pchjongjang pristúpiť k odzbrojovaniu.

Juhokórejský minister však na tlačovej konferencii v Soule vyhlásil, že Washington by sa mal zamyslieť nad tým, „čo sa podarilo dosiahnúť s predchádzajúcimi represívnymi opatreniami“. Ďalšie sankcie „pravdepodobne nie sú riešením“, dodal. Juhokórejský prezident Mun Če-in neskôr dodal, že mal „skvelý rozhovor“ s Bidenom a dodal, že „víta návrat Ameriky“ uprostred éry čoraz pálčivejších globálnych výziev, medzi ktoré patria pandémia nového koronavírusu, klimatické zmeny a ekonomická polarizácia. „Prezident Biden a ja sme sa zaviazali naďalej rozvíjať juhokórejsko-americkú alianciu, postavenú na zdieľaných hodnotách,“ napísal Mun Če-in na Twitteri.

„Vždy budeme stáť pri sebe v snahe priniesť mier kórejskému polostrovu a pri prekonávaní globálnych výziev. Sme v tom spolu!“ dodal.

(tasr)