Americké ministerstvo zahraničných vecí v stredu vyhlásilo, že plynovod Nord Stream 2 ohrozuje transatlantickú bezpečnosť. Informovala o tom agentúra DPA. „Cieľom projektov Nord Stream 2 a druhej vetvy Turk Stream je umocniť ruský vplyv nad našimi spojencami a partnermi. Projekty tak ohrozujú transatlantickú bezpečnosť,“ uviedol hovorca ministerstva počas tlačového briefingu.

Hovorca dodal, že Spojené štáty budú naďalej sledovať výstavbu plynovodu, ktorá by sa mala už nachádzať v záverečnej fáze. Washington podľa ministerstva zvažuje aj ekonomické sankcie ako jeden z mnohých možných nástrojov diplomacie. Spojené štáty už uvalili sankcie na spoločnosti podieľajúce sa na výstavbe projektu, avšak nemecká kancelárka Angela Merkelová Nord Stream 2 naďalej podporuje.

Ruský veľvyslanec v Nemecku Sergej Nechajev v rozhovore pre noviny Berliner Zeitung v stredu vyhlásil, že špekulácie o európskej závislosti na ruskom plyne sú neopodstatnené. „Sú tu viacerí dodávatelia a plynovodné trasy. Nikto nemá monopol,“ povedal a zároveň dodal, že projekt získal všetky potrebné povolenia a je predmetom záujmu európskych zákazníkov. „Predchádzajúca vláda USA sa snažila zastaviť projekt vydieraním, vyhrážkami a sankciami,“ uviedol. „Dúfame, že nová americká vláda bude rešpektovať svojich partnerov a princípy medzinárodného obchodu.“

(tasr)