Rakúske ministerstvo zahraničných vecí si plánuje predvolať zástupcu ruského veľvyslanectva v spojitosti s ruským opozičným politikom Alexejom Navaľným. Informovala o tom v stredu agentúra TASS s odvolaním sa na rakúskeho ministra zahraničných vecí Alexandra Schallenberga.

Rakúsko má podľa Schallenberga viacero možností. Zástupcu ruského veľvyslanectva si ministerstvo predvolá, aby mu jasne vyjadrilo svoj postoj.

Schallenberg pripomenul, že Európska únia môže zaviesť sankcie aj voči jednotlivcom alebo organizáciám, napríklad justičným orgánom a orgánom činným v trestnom konaní.

Rakúsky minister zahraničných vecí podľa TASS vyjadril podporu udržiavaniu dialógu s Ruskom.

Moskovský súd v utorok zmenil Navaľného podmienečný trest odňatia slobody v trvaní troch rokov a šiestich mesiacov, ktorý dostal v roku 2014 v kauze Yves Rocher, na nepodmienečný. Odpyká si ho vo väzení.

Sudkyňa uviedla, že trest zohľadní čas, ktorý Navaľnyj predtým strávil v domácom väzení, čo podľa jeho tímu znamená, že ho čaká odňatie slobody v rozmedzí najmenej dva a pol roka.

Právnici tohto opozičného politika sú pripravení podať odvolanie na Európskom súde pre ľudské práva (ESĽP), keďže v Rusku už vyčerpali všetky možnosti.

(tasr)