Mjanmarskú političku Aun Schan Su Ťij, zosadenú počas tohtotýždňového vojenského prevratu, v stredu obvinili z porušenia zákazu z porušenia zákona o importe a exporte. Zároveň ju oficiálne vzali do väzby, informovala agentúra AFP.

Obvinenia súvisia s nálezom viacerých nelegálne dovezených vysielačiek, ktoré objavili počas domovej prehliadky u tejto známej političky, ktorá bola do pondelka štátnou kancelárkou, čo je v Mjanmarsku funkcia fakticky sa rovnajúca premiérskemu kreslu.

Podobne neštandardné obvinenia vzniesli aj voči zosadenému prezidentovi Win Mjinovi, ktorý údajne porušil zákon o zvládaní katastrof. Malo sa tak stať počas vlaňajšej predvolebnej kampane, keď sa napriek platným pandemickým reštrikciám stretol s voličmi.

O obvineniach informovala strana zosadenej političky, ktorá sa od zadržania neobjavila na verejnosti a nachádza sa v domácom väzení. Na ich základe môže byť Su Ťij odsúdená až na dva roky odňatia slobody. Nájdené neregistrované vysielačky podľa agentúry DPA používali členovia političkinej ochranky.

Ochrancovia ľudských práv označili vznesené obvinenia za absurdné a ničím nepodložené.

Oboch hlavných civilných predstaviteľov Mjanmarska zadržali vojaci v pondelok ráno, keď moc v krajine prevzala armáda. V stredu súd v metropole Nepjito schválil ich príkaz na vzatie do väzby do 15. februára.

K prevratu došlo v deň, keď sa mala konať ustanovujúca schôdza nového parlamentu, ktorý vzišiel z novembrových volieb.

Armáda puč zdôvodnila podozreniami z podvodov, ktoré podľa nej sprevádzali tieto voľby, v ktorých drvivo zvíťazila Národná liga za demokraciu vedená laureátkou Nobelovej ceny za mier Aun Schan Su Ťij.

(tasr)