Mjanmarská Národná liga za demokraciu v stredu informovala, že polícia prehľadala niekoľko jej regionálnych kancelárií. Do viacerých budov sa policajti podľa NLD dostali núteným vstupom, pričom zhabali dokumenty, počítače a notebooky. Informovala o tom agentúra Reuters.

Vedenie zosadenej vládnej strany na Facebooku informovalo, že „nezákonné“ policajné zásahy prebiehajú od utorka, a vyzvalo na ich ukončenie.

Mjanmarská armáda vyhlásila v pondelok štátny prevrat a zároveň s ním aj výnimočný stav, ktorý bude trvať jeden rok. Moc v krajine prevzal jej hlavný veliteľ generál Min Aun Hlain, ktorý ešte v pondelok večer oznámil nových členov vládneho kabinetu.

Zároveň armáda zadržala šéfku vlády Aun Schan Su Ťij, prezidenta Win Mjina a ďalších predstaviteľov NLD. Podľa viacerých správ sa v súčasnosti nachádzajú v domácom väzení.

Podľa vyhlásenia armády je tento krok potrebný na zachovanie „stability“ štátu. Armáda zároveň obvinila volebnú komisiu, že sa nezaoberala „obrovskými nezrovnalosťami“, ku ktorým došlo pri vlaňajších novembrových voľbách.

Armáda chce zadržanú štátnu kancelárku Aun Schan Su Ťij údajne obžalovať z vlastizrady, informovala v stredu agentúra DPA s odvolaním sa na správy na sociálnych sieťach. Súdne pojednávania by podľa agentúry mali prebehnúť aj s ďalšími straníckymi predstaviteľmi. Vlastizrada sa v Mjanmarsku trestá odňatím slobody do výšky 20 rokov až trestom smrti, pripomína DPA.

Vojenský prevrat v Mjanmarsku medzičasom odsúdili USA aj EÚ, ktoré zároveň obe pohrozili uvalením sankcií. Bezpečnostná rada OSN sa však na koordinovanom postupe ešte stále nedohodla.

(tasr)