Vo všetkých slovenských pohoriach trvá mierne lavínové nebezpečenstvo, druhý stupeň z päťdielnej medzinárodnej stupnice. Informoval o tom Anton Sedlák zo Strediska lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby. Hlavný lavínový problém podľa neho predstavuje nový, vetrom previaty sneh.

„Silný vietor previal nový sneh na záveterné svahy juhovýchodných a východných expozícií. V týchto miestach sa vytvorili nebezpečné snehové dosky, vankúše a na hrebeňoch preveje. Tieto miesta sú nebezpečné, a najmä pri väčšom dodatočnom zaťažení je tu možné uvoľniť lavínu,“ uviedol Sedlák.

Podľa Sedláka sa v teréne výnimočne môžu vyskytnúť aj malé a stredné spontánne lavíny. „Lavínové nebezpečenstvo je priestorovo variabilné, situáciu je nutné posudzovať v konkrétnom teréne,“ dodal.

Ráno bolo na horách zamračené počasie. Teplota vzduchu sa pohybovala od mínus šiestich do nula stupňov Celzia. Fúkal vietor západných smerov. Počas noci snežilo od výšky 1600 metrov nad morom, pribudlo do piatich centimetrov nového snehu.

(tasr)