Šéfovia diplomacií krajín skupiny G7 vyjadrili v stredu „hlboké znepokojenie“ nad pondelňajším vojenským prevratom v Mjanmarsku. Súčasne vyzvali tamojšiu armádu, aby prepustila zadržaných politikov a vrátila moc demokraticky zvolenej vláde.

„Sme hlboko znepokojení zadržaním politických lídrov a občianskych aktivistov vrátane štátnej radkyne (de facto premiérky) Aun Schan Su Ťij a prezidenta Win Mjina, a tiež zásahmi voči médiám,“ uvádza sa v spoločnom vyhlásení ministrov zverejnenom v Londýne, z ktorého citovala agentúra AFP.

Ministri zahraničných vecí skupiny siedmich najvyspelejších krajín sveta zároveň vyzvali mjanmarskú armádu, aby „okamžite ukončila núdzový stav, vrátila moc demokraticky zvolenej vláde, prepustila všetkých nespravodlivo zadržaných a dodržiavala ľudské práva a princípy právneho štátu“.

Mjanmarská armáda vyhlásila v pondelok v krajine výnimočný stav, ktorý má trvať jeden rok. Moc v krajine prevzal jej hlavný veliteľ generál Min Aun Hlain. Vojaci zadržali prezidenta Win Mjina, de facto premiérku Aun Schan Su Ťij aj a ďalších početných predstaviteľov jej strany, ktorá vyzvala obyvateľstvo na nenásilný odpor a protesty voči pučistom. Za mrežami skončilo aj mnoho občianskych aktivistov a predstaviteľov nižších orgánov štátnej správy.

Armáda puč zdôvodnila podozreniami z podvodov, ktoré podľa nej poznačili mjanmarské parlamentné voľby z novembra 2020. Len niekoľko dní pred prevratom ústredná volebná komisia zhodnotila, že voľby sa skončili drvivým víťazstvom strany Národná liga za demokraciu, ktorej predsedníčkou je Aun Schan Su Ťij, a prebehli bez vážnejších neregulárností.

Prevrat už odsúdili viaceré medzinárodné organizácie a krajiny sveta vrátane OSN, EÚ, USA a Británie, bývalej koloniálnej mocnosti Mjanmarska, v minulosti známeho pod názvom Barma. Mjanmarská armáda sľubuje, že po roku uskutoční nové voľby a odovzdá moc ich víťazovi.

(tasr)