Nemecko a Francúzsko žiada prepustenie Navaľneho. „Politický nesúhlas nikdy nie je zločinom,“ napísal francúzsky prezident Macron.

Vrcholní predstavitelia Francúzska a Nemecka v utorok kritizovali uväznenie ruského opozičného politika Alexeja Navaľného a žiadali jeho okamžité prepustenie. Informovala o tom agentúra AFP. Francúzsky prezident Emmanuel Macron odsúdenie Navaľného označil za „neprijateľné“. „Politický nesúhlas nikdy nie je zločinom,“ napísal Macron na Twitteri. „Žiadame jeho okamžité prepustenie. Rešpektovanie ľudských práv a demokratických slobôd je nezmeniteľné,“ dodal.

„Dnešný verdikt proti Alexejovi Navaľnému je trpký úder proti základným slobodám a právnemu štátu v Rusku,“ napísal na Twitteri nemecký minister zahraničných vecí Heiko Maas. „Navaľnyj musí byť okamžite prepustený.“ „Najskôr Navaľného otrávia a potom ho hodia do väzenia, pretože porušil podmienky podmienečného prepustenia, keď bol v kóme? Čistý cynizmus,“ uviedla na Twitteri nemecká ministerka obrany Annegret Krampová-Karrenbauerová. Navaľného uväznenie v utorok odsúdil aj americký minister zahraničných vecí Antony Blinken. Prepustenie ruského opozičného politika žiadal i šéf diplomacie EÚ Josep Borrell.

Moskovský súd zmenil v utorok podmienečný trest odňatia slobody v trvaní troch rokov a šiestich mesiacov, ktorý dostal ruský opozičný politik Alexej Navaľnyj v roku 2014 v kauze Yves Rocher, na nepodmienečný. Odpyká si ho vo väzení. Sudkyňa uviedla, že trest zohľadní čas, ktorý Navaľnyj predtým strávil v domácom väzení, čo podľa jeho tímu znamená, že ho čaká odňatie slobody v rozmedzí najmenej dva a pol roka. Navaľnyj v utorok počas vystúpenia na súde požadoval svoje okamžité prepustenie, ako aj slobodu pre všetkých politických väzňov v krajine, pričom súdny proces vedený proti svojej osobe označil za nezákonný.

(tasr, min)