Žalobcovia Snemovne reprezentantov označili konanie Donalda Trumpa za zradu, keď podnecoval útok demonštrantov na Kapitol.

Žalobcovia z americkej Snemovne reprezentantov v utorok predložili Senátu písomné stanovisko k impeachmentu exprezidenta Donalda Trumpa. Údajné podnecovanie na vzburu zo strany bývalého šéfa Bieleho domu v ňom označili za „zradu historických rozmerov“. Informovala o tom agentúra AFP.

„Prezident Trump ťažkou zradou svojej prísahy podnietil násilnícky dav na útok na Kapitol Spojených štátov počas spoločného zasadania (Snemovne reprezentantov i Senátu), čo Kongresu bránilo potvrdiť Joea Bidena za víťaza prezidentských volieb,“ uvádza sa v dokumente, ktorý predložili demokratickí zákonodarcovia na čele s Jamiem Raskinom z Marylandu. Trumpovi podporovatelia do priestorov Kapitolu vtrhli 6. januára. Násilnosti si vyžiadali päť ľudských životov a desiatky zranených.

Trump sa má k predvolaniu vyjadriť v utorok o 12.00 h miestneho času (18.00 h SEČ), píše na svojej webovej stránke stanica CNN. Ústavnú žalobu (impeachment) schválila demokratmi ovládaná Snemovňa reprezentantov 13. januára. Očakáva sa, že proces v Senáte sa začne 9. februára. Demokrati požadujú, aby bol Trump uznaný za vinného a bolo mu doživotne znemožnené obsadiť funkciu na federálnej úrovni. Stočlenný Senát, ktorý v procese impeachmentu plní úlohu súdu, musí žalobu schváliť dvojtretinovou väčšinou. K 50 demokratom by sa tak muselo pridať najmenej 17 republikánov.

(tasr, min)