Advokát väzneného Alexeja Navaľného v utorok pred súdom v Moskve predložil potvrdenia, z ktorých vyplýva, že jeho mandant 15. januára v Nemecku ukončil liečbu po pokuse o otrávenie.

Advokát Vadim Kobzev zdôraznil, že ak by Navaľného v deň jeho návratu 17. januára nezadržali priamo na letisku, nasledujúce ráno by išiel na inšpekciu, aby sa prihlásil svojmu probačnému úradníkovi.

Podľa spravodajského portálu Meduza.io Kobzev požiadal súd, aby k spisu pripojil originálne osvedčenie vydané klinikou Charité v Berlíne, kde bol Navaľnyj po pokuse o vraždu liečený. Uvádza sa v ňom, že Navaľnyj bol najskôr hospitalizovaný a potom v Berlíne podstúpil rehabilitáciu.

Jeho advokát tiež žiada, aby bola do spisu vložená aj kópia oznámenia, ktorým príslušnému oddeleniu Federálnej služby pre výkon trestu (FSIN) oznamoval, že Navaľnyj sa nedostaví na registráciu u probačného úradníka.

Advokát Navaľného poukázal aj na to, že rozhodnutie Európskeho súdu pre ľudské práva v prípade Yves Rocher nebolo v skutočnosti vykonané: Navaľnému bolo vyplatené odškodné, ale trest mu nebol zrušený.

Po Kobzevovom vystúpení vyhlásila sudkyňa prestávku v zasadnutí súdu, aby sa prokuratúra mohla oboznámiť s novými materiálmi v spise.

Prokuratúra následne napr. namietala, že lekárske potvrdenie z berlínskej kliniky je datované 15. januárom 2021, pričom to, čo sa dialo s Navaľným v období od 23. septembra 2020 do 15. januára 2021, tento dokument neobsahuje.

Portál Meduza.io napísal, že situácia v okolí budovy súdu v Moskve, kde sa koná pojednávanie s Navaľným je momentálne pokojná. V uliciach, ktoré k nej vedú, alebo v podchodoch však už polícia medzičasom zadržala vyše 20 ľudí. Medzi zadržanými je aj niekoľko novinárov.

Navaľného tím opakovane vyzýval jeho priaznivcov, aby ho prišli podporiť pred súd. Portál Meduza.io však konštatuje, že do bezprostrednej blízkosti budovy súdu sa im sotva podarí dostať, keďže hliadkujúci príslušníci polície a Národnej gardy okolo nej vytvorili kordón.

Súd v Moskve sa zaoberá podnetom Federálnej služby pre výkon trestu (FSIN), ktorá v prípade Navaľného žiada zmenu podmienečného trestu väzenia na nepodmienečný.

Ide o verdikt vynesený v kauze Yves Rocher v decembri roku 2014, keď bol Navaľnyj odsúdený na podmienečný trest 3,5 roka odňatia slobody so skúšobnou dobou päť rokov za spreneveru 30 miliónov rubľov (približne 327.500 eur) spoločnosti Yves Rocher Vostok a ďalších štyroch miliónov z inej firmy.

Navaľnyj v tejto kauze figuroval spolu so svojím bratom Olegom. Obaja celý prípad označovali za vykonštruovaný a politicky motivovaný.

(tasr)