V blízkosti budovy okresného súdu v Moskve, kde sa v utorok bude konať pojednávanie s ruským opozičným politikom Alexejom Navaľným, platia bezprecedentné bezpečnostné opatrenia. Ulice v okolí sú uzavreté pre dopravu a hliadkujú v nich príslušníci polície aj Národnej gardy. Informovala o tom rozhlasová stanica Echo Moskvy.

Podľa spravodajského servera Meduza.io polícia v podchodoch v okolí súdu zadržala viac ako 20 ľudí. Spravodajca portálu uviedol, že ani jeden z nich neskandoval, ani nijako inak nevyjadroval podporu Navaľnému.

Rozhlasová stanica Echo Moskvy uviedla, že ide o výjazdné zasadnutie súdu, keďže miesto konania pojednávania s Navaľným pre veľký záujem novinárov preložili do inej súdnej budovy.

Pojednávanie by sa malo začať o 11.00 h miestneho času (09.00 h SEČ). Navaľného tam dopravili z vyšetrovacej väznice Matrosskaja tišina.

Súd sa bude zaoberať podnetom Federálnej služby pre výkon trestu (FSIN), ktorá v prípade Navaľného žiada zmenu podmienečného trestu väzenia na nepodmienečný.

Ide o verdikt vynesený v kauze Yves Rocher v decembri roku 2014, keď bol Navaľnyj odsúdený na podmienečný trest 3,5 roka odňatia slobody so skúšobnou dobou päť rokov za spreneveru 30 miliónov rubľov (približne 327.500 eur) spoločnosti Yves Rocher Vostok a ďalších štyroch miliónov z inej firmy.

Navaľnyj v tejto kauze figuroval spolu so svojím bratom Olegom. Obaja celý prípad označovali za vykonštruovaný a politicky motivovaný.

Podľa rozhodnutia súdu sa Alexej Navaľnyj mal v súlade s podmienkami svojho podmienečného trestu dvakrát mesačne dostaviť na stretnutie s probačným úradníkom. V auguste 2017 bola skúšobná doba Navaľnému predĺžená do 29. decembra 2020, pretože na schôdzku s probačným úradníkom sa opakovane nedostavil a polícia voči nemu začala aj tri správne konanie v iných veciach.

Kým bol Navaľnyj v nemocnici v Nemecku, ruské úrady ho nekontaktovali. Keď bol z nemocnice prepustený, pokúsili sa o kontakt – Navaľnyj však reagoval len raz, keď oznámil, v ktorom hoteli v Berlíne je ubytovaný. Vzhľadom na tento jeho prístup naňho ruské úrady 29. decembra 2020 vydali zatýkací rozkaz.

Do Ruska sa Navaľnyj vrátil 17. januára, pričom hneď na letisku v Moskve bol zadržaný. O deň neskôr ho súd vzal do väzby.

Navaľného uväznenie vyvolalo posledné dva víkendy po celom Rusku protesty, ktorých účastníci požadovali jeho prepustenie. Polícia zakaždým zadržala stovky účastníkov, pričom používala aj silové prostriedky.

Navaľného tím medzičasom vyzval jeho priaznivcov, aby sa na zhromaždeniach na jeho podporu zišli aj v utorok.

(tasr)