Počet pravicových extrémistov v Nemecku, ktorí majú povolenie na držbu zbrane a sú monitorovaní tamojšími úradmi, zaznamenal vlani opäť nárast. Informovala o tom v utorok agentúra DPA.

Koncom decembra monitorovali úrady približne 1200 preukázaných či podozrivých pravicových extrémistov, ktorí legálne vlastnili zbrane. Ide o nárast o 35 percent v porovnaní s rokom 2019. Nemecká vláda tieto údaje poskytla na žiadosť strany Ľavica (Die Linke).

„Tento nárast je dôkazom o stúpajúcej hrozbe, akú neonacisti a rasisti predstavujú,“ povedala poslankyňa Spolkového snemu Martina Rennerová. „Ako sa očakávalo, ukázalo sa, že zapojenie tajných služieb nie je účinným prostriedkom proti ozbrojovaniu pravicovej scény,“ dodala.

Šéf Spolkového úradu na ochranu ústavy (BfV) Thomas Haldenwang vlani uviedol, že v krajine pôsobia menšie pravicovo-extrémistické zoskupenia, ktoré zhromažďujú zbrane a pripravujú sa na „Deň X“.

Vo februári 2020 vstúpil v Nemecku do platnosti zákon, na základe ktorého musia úrady pred vydaním povolenia na držbu zbrane a následne aj každé tri roky kontaktovať BfV s cieľom overiť si, či daná osoba nie je na zozname podozrivých extrémistov.

Počet ľudí, ktorých BfV identifikoval ako tzv. ríšskych občanov (Reichsbürger) vlastniacich zbrojný preukaz alebo povolenie na prepravu zbraní, zostáva v medziročnom porovnaní nemenný – ide o 528 ľudí.

Hnutie ríšskych občanov, ktoré má približne 19 000 členov (z toho 950 krajne pravicových extrémistov) spochybňuje zákonnosť Nemeckej spolkovej republiky a nemeckých hraníc ustanovených po druhej svetovej vojne a verí v pokračujúcu existenciu nemeckej ríše. Mnohí z nich odmietajú platiť dane a súčasné Nemecko nepovažujú za skutočný štát, ale za podnik. Neuznávajú zákony ani úrady a voči štátnym opatreniam sa občas bránia i násilným spôsobom.

(tasr)