Zomrel James Bond

Elegán a škótsky nacionalista Sean Connery zomrel posledný októbrový deň.

Mal 90 rokov, podľa rodiny sa už dlhšie necítil dobre. Connery sa najviac preslávil filmami, kde stvárnil Jamesa Bonda. Zahral si ho dokonca sedemkrát. Prvý film, v ktorom sme ho takto mohli vidieť, bol Dr. No z roku 1962.

Napriek tomu, že producent filmu chcel pôvodne do Bondovky obsadiť Rogera Moorea, tak Connery svojim hereckým talentom presvedčil všetkých, že on je ten správny James Bond.

Predtým, ako sa stal Connery hercom, pracoval ako plavčík alebo model. Ako model sa v roku 1950 zúčastnil súťaže Mr. Universe, kde skončil na treťom mieste. Už vtedy bol Connery obdivovaný šarmantný muž. To sa potvrdilo aj v roku 1999, keď ho vyhlásili za najsexy žijúceho muža storočia. V tom istom roku bol povýšený do šľachtického stavu a mohol používať titul Sir.

Conneryho sme mohli okrem slávnych bondoviek vidieť aj v mnohých ďalších filmoch ako Vražda v Orient exprese (1974), Prvá veľká vlaková lúpež (1978), Meno ruže (1986) Highlander (1986), Nepodplatiteľní (1987), Indiana Jones a jeho posledná krížová výprava (1989), Skala (1996), .

Počas svojho života získal aj mnoho hereckých ocenení, ako napríklad Zlatý glóbus, ceny BAFTA, Oscara za film Nepodplatiteľní alebo cenu amerického filmového inštitútu za celoživotné dielo.

Connery nereprezentoval len eleganciu a dokonalý úsmev, dokázal svojim herectvom vtlačiť postave nenapodobiteľné čaro, ale bol tiež členom a finančným podporovateľom strany škótskych nacionalistov, čo dodávalo jeho role agenta Jej veličenstva osobitý náboj.

(mak)