Práve teraz – 03.08. 2022 17:21

Voda. Ilustračná snímka. Foto: Martin Palkovič/TASR

Holandská vláda vyhlásila celoštátny nedostatok vody spôsobený počasím, vplýva aj na lodnú dopravu.

Zostavila tiež národný tím odborníkov na riadenie dodávok vody a požiadala verejnosť, aby vodou šetrila. TASR správu prevzala z agentúry AP. „Nedostatok vody už teraz negatívne vplýva na lodnú dopravu a poľnohospodárstvo,“ uviedol holandský minister infraštruktúry a vodného hospodárstva Mark Harbers. Obyvateľov vyzval, aby si dobre rozmysleli, „či si potrebujú umyť auto alebo napustiť svoj nafukovací bazén“.

V Holandsku počas leta pršalo iba minimálne a sucho na horných tokoch holandských riek spôsobuje, že do krajiny priteká menej vody, píše AP. Holandská vláda uviedla, že zásoby pitnej vody nie sú ohrozené a v súčasnosti netreba prísnejšie opatrenia. Upozornila však, že situácia sa môže v nasledujúcich týždňoch zmeniť.

Vodohospodárske úrady v niektorých častiach krajiny už rozhodli o obmedzení zavlažovania plodín na poliach. Nízka hladina riek komplikuje v krajine vodnú dopravu. Úrady v Amsterdame museli v júli pre vysoké horúčavy polievať mechanické mosty, aby sa pre tepelnú rozťažnosť nepoškodili a nezablokovala sa doprava.

Foto: Martin Palkovič/TASR

(tasr, min)

Martin Minka
Ďalšie články