Práve teraz – 25.05. 2022 09:08

Lexmann: Občanov EÚ trápia najmä sociálne problémy. Spomenula aj dvojakú kvalitu potravín.

Občanov Európskej únie trápi predovšetkým široký okruh sociálnych problémov, ktoré boli zdôrazňované aj počas Konferencie o budúcnosti Európy (CoFoE). Občania napríklad žiadali, aby zelenú transformáciu sprevádzali sociálne opatrenia na zmiernenie jej dopadov na zraniteľné skupiny obyvateľov. Pre TASR to povedala slovenská europoslankyňa Miriam Lexmann (KDH).

Pripomenula, že ľudí na Slovensku aj v iných novších členských krajinách znepokojuje tiež dvojaká kvalita potravín. „To v konečnom dôsledku poukazuje na nevyhnutnosť väčšej sebestačnosti pri výrobe základných potravín,“ povedala s tým, že je to okrem iného aj ekologickejšie.

Ďalšou výzvou je podľa Lexmann čoraz širšie používanie umelej inteligencie. „Musíme dosiahnuť, aby v jej centre zostal vždy človek a jeho dobro. Človek musí mať zároveň vždy konečné slovo pri rozhodovaní,“ povedala.

CoFoE občanom členských krajín EÚ dávala priestor vyjadriť sa k budúcemu smerovaniu EÚ a navrhnúť zmeny. Plénum konferencie v apríli prijalo 49 návrhov zahŕňajúcich viac ako 300 opatrení na ich dosiahnutie v rámci deviatich širších tematických oblastí.

„Cieľom konferencie bolo najmä motivovať a vyzvať občanov, aby diskutovali a predniesli svoje názory,“ uviedla europoslankyňa. Pripomenula, že konferencia mala pomôcť posunúť dopredu celú Európu, nielen inštitúcie EÚ. Závermi konferencie by sa však podľa nej mali zaoberať aj domáci politickí lídri.

Lexmann pre budúcnosť EÚ považuje za kľúčové dodržiavanie princípu subsidiarity a rešpektovanie od začiatku dohodnutého rozdelenia kompetencií medzi európskymi inštitúciami a členskými štátmi.

(tasr)

Samuel Kolesár
Ďalšie články