Práve teraz – 15.05. 2022 08:48

SAE: Novým prezidentom sa stal šejk Muhammad ibn Zajd Nahaján. Stalo sa tak iba deň po tom, ako zomrel jeho predchodca a nevlastný brat šejk Chalífa ibn Saíd Nahaján.

Novým prezidentom Spojených arabských emirátov (SAE) sa v sobotu stal dlhoročný faktický vládca tejto arabskej krajiny šejk Muhammad ibn Zajd Nahaján (61).

Stalo sa tak iba deň po tom, ako vo veku 73 rokov zomrel jeho predchodca a nevlastný brat šejk Chalífa ibn Saíd Nahaján. TASR správu prevzala od tlačovej agentúry AFP.

Korunný princ šejk Muhammad, ktorý zo zákulisia riadi tento na ropu bohatý štát v Perzskom zálive od roku 2014, keď sa predošlému prezidentovi zhoršil zdravotný stav, bol „jednomyseľne zvolený“ vládcami všetkých siedmich emirátov, uviedli tamojšie médiá.

Jeho nástup do prezidentskej funkcie sa všeobecne očakával. Šejk Muhammad teraz formálne prevzal kontrolu nad touto púštnou krajinou s desiatimi miliónmi obyvateľov – väčšinou prisťahovalcov -, ktorej medzinárodná prestíž neustále stúpa.

Po svojom predchodcovi prevzal tiež post vládcu emirátu Abú Zabí, ktorý vlastní 90 percent ropného bohatstva SAE.

Gratulácie novému prezidentovi zaslali viacerí svetoví lídri vrátane amerického prezidenta Joea Bidena, ruského prezidenta Vladimira Putina či sýrskeho prezidenta Bašára Asada.

Vláda SAE vyhlásila v súvislosti s úmrtím exprezidenta od piatka 40-dňový smútok a tri dni pracovného pokoja na všetkých úradoch aj v súkromnom sektore. Nariadila tiež spustiť štátne vlajky na pol žrde v celej krajine.

Šejk Chalífa bol prezidentom od novembra 2004, keď na tejto pozícii nahradil svojho otca a stal sa v poradí 16. vládcom Abú Zabí. Od roku 2014, keď v dôsledku mozgovej príhody podstúpil operáciu, sa na verejnosti objavoval už len zriedka.

(tasr)

Mária Koterbová
Ďalšie články