Práve teraz – 14.05. 2022 17:46

Prezidentský palác v Helsinkách. Foto: TASR/AP

Fínsky prezident oznámil Putinovi, že jeho krajina požiada o vstup do NATO. Putin to označil za chybu a varoval, že to naruší vzťahy medzi oboma krajinami.

Prezidentský palác v Helsinkách. Foto: TASR/AP

Fínsky prezident Sauli Ninistö v sobotňajšom telefonáte oznámil šéfovi Kremľa Vladimirovi Putinovi, že jeho krajina sa už „v najbližších dňoch“ rozhodne požiadať o vstup do Severoatlantickej aliancie. Putin to označil za chybu a varoval, že fínsky vstup do aliancie naruší vzťahy medzi oboma krajinami.

Očakáva sa, že Fínsko v nedeľu oficiálne oznámi, že podá žiadosť o vstup do aliancie. V sobotu takýto krok odsúhlasilo vedenie vládnych sociálnych demokratov. Prezident Niinistö a premiérka Sanna Marinová sa spoločne vyslovili v prospech členstva v NATO už vo štvrtok.

„Prezident Ninistö povedal prezidentovi Putinovi…, ako masívna ruská invázia na Ukrajinu vo februári 2022 zmenila bezpečnostné postavenie Fínska,“ uvádza sa vo vyhlásení fínskej prezidentskej kancelárie. K zmene stanoviska Helsínk podľa vyhlásenia prispeli aj predchádzajúce ruské požiadavky, ktorých cieľom bolo zabrániť vstupu ďalších krajín do aliancie.

„Rozhovor bol otvorený a priamočiary, ale zaobišiel sa bez vyhrotenia (situácie). Je dôležité zamedziť napätiu,“ uviedla kancelária Sauliho Ninistöa, ktorý sa v posledných rokoch snaží pravidelne komunikovať s Putinom. Počas telefonátu, ktorý sa konal na žiadosť fínskej strany,  Ninistö zároveň ubezpečil, že Helsinki chcú s Moskvou naďalej udržiavať „korektnú a profesionálnu“ úroveň vzťahov.

Vlastné vyhlásenie o sobotňajšom telefonáte oboch prezidentov vydal aj Kremeľ, v ktorom sa okrem iného píše: „Putin zdôraznil, že ukončenie tradičnej politiky (fínskej) vojenskej neutrality by bolo chybou a že neexistuje nijaká hrozba pre bezpečnosť Fínska“. Šéf Kremľa sa v tejto súvislosti nevyhol ani hrozbám, keď varoval, že vstup do NATO „bude mať negatívny vplyv“ na dlhodobo dobré susedské vzťahy a partnerskú spoluprácu oboch krajín.

V nedeľu by malo o svojom prípadnom členstve v NATO rozhodnúť aj susedné Švédsko, ktoré k úvahám o opustení tradičnej vojenskej neutrality taktiež podnietila ruská vojenská agresia voči Ukrajine. Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg opakovane vyhlásil, že Fínsko aj Švédsko budú v aliancii privítané „s otvorenou náručou“, ak sa o členstvo v nej rozhodnú požiadať.

(tasr)

Michal Čop
Ďalšie články