Práve teraz – 14.05. 2022 12:55

Nedostatok zrážok vo Francúzsku ohrozuje úrodu pšenice. Francúzsko je najväčším producentom obilia v 27-člennej Európskej únii.

Francúzsko je európskou poľnohospodárskou veľmocou, najväčším producentom obilia v 27-člennej Európskej únii a štvrtým alebo piatym najväčším svetovým exportérom pšenice. Jeho ročná produkcia ovplyvňuje globálne ceny, ktoré sú už teraz na rekordných úrovniach pre vojnu na Ukrajine. To vedie k obavám z globálnej hladovej krízy.

„Neexistuje región, ktorého by sa to nedotklo,“ povedala šéfka francúzskeho zväzu farmárov FNSEA Christiane Lambertová. „Každým dňom vidíme, ako zem stále viac puká,“ dodala.

Francúzska národná meteorologická služba uviedla, že krajina čelí počasiu, ktoré je „pozoruhodné pre svoje načasovanie, trvanie a geografické rozšírenie“, s 20-percentným poklesom zrážok medzi septembrom 2021 a aprílom 2022.

Okrem pšenice sú v máji v kľúčovom štádiu vývoja aj iné plodiny zasiate v zime, ako napríklad jačmeň, pričom v lete môže byť ovplyvnená aj produkcia kukurice a slnečnice.

Svetové ceny potravín dosiahli v marci historické maximum po ruskej invázii na Ukrajinu, ktorá sa podľa Organizácie OSN pre výživu a poľnohospodárstvo (FAO) podieľala 20 % na globálnom exporte pšenice a kukurice v uplynulých troch rokoch. Rusko však zablokovalo ukrajinské prístavy, čím zastavilo export po mori. Francúzska spoločnosť pre analýzu údajov Kayrrosa nedávno vypočítala, že plocha vysadenej pšenice na Ukrajine sa tento rok v dôsledku konfliktu podľa satelitných snímok zmenšila o tretinu.

(tasr)

Michal Čop
Ďalšie články