

Priemyselná produkcia klesla v marci medziročne o 7,3 percenta.
Priemyselná produkcia v marci medziročne poklesla o 7,3 percenta, a to napriek tomu, že väčší počet priemyselných odvetví bol počas marca v pluse ako v poklese. Na príčine sú výraznejšie poklesy v kľúčových priemyselných odvetviach ako v energetike, vo výrobe dopravných prostriedkov či vo výrobe z ropy vrátane produkcie koksu. V utorok o tom informoval Štatistický úrad (ŠÚ) SR.
Marcový výsledok priemyslu tak prehĺbil februárový nepatrný pokles a potvrdil podľa štatistikov obavy z príchodu výraznejšieho poklesu. Na porovnanie, slovenský priemysel vyprodukoval o 17,1 percenta väčšiu hodnotu, ako bol priemer mesiacov v roku 2015. Vlani v marci to bolo až o 26,3 percenta viac ako v mesačnom priemere z roku 2015.
Z 15 sledovaných odvetví priemyslu zaznamenalo medziročný pokles produkcie v treťom mesiaci sedem odvetví. Aktuálny výsledok najvýznamnejšie ovplyvnil pokles produkcie v dodávke elektriny, plynu a pary o 29,7 percenta a súčasne pokles vo výrobe dopravných prostriedkov o 13,9 percenta. Výraznejší pokles o 25,6 percenta zaznamenala tiež výroba koksu a rafinovaných ropných produktov, čo vynieslo toto odvetvie na tretiu priečku najvýznamnejšieho vplyvu k celkovému výsledku priemyslu. K medziročnému poklesu výkonov celého priemyslu prispelo tiež takmer štvrtinové zníženie výkonov v ťažbe a dobývaní a mierny pokles výkonnosti vo výrobe z gumy a plastu.
Pozitívny vplyv mal najmä rast vo výrobe strojov a zariadení o 3,9 percenta a mierne rasty v ostatných menších odvetviach slovenského priemyslu. Medzimesačne sa po zohľadnení sezónnych vplyvov priemyselná produkcia znížila o 5,3 percenta.
V súhrne za celý prvý štvrťrok 2022 priemyselná produkcia klesla medziročne o 1,8 percenta. Najvýznamnejší vplyv na dynamiku vývoja mal pokles produkcie v energetických dodávkach o 15,1 percenta. Na druhom mieste bol pokles o 7,2 percenta vo výrobe dopravných prostriedkov. Za celý štvrťrok boli v poklese aj ťažba a dobývanie, ako aj výroba koksu vrátane spracovania ropných produktov. Z odvetví ťahajúcich priemysel ku kladným číslam mala najpodstatnejší vplyv vyššia produkcia vo výrobe z gumy a z plastov o 6,9 percenta. Podobne priemysel podržal aj vyšší 17,5 percenta rast vo výrobe počítačových, elektronických a optických výrobkov.
Na snímke automobilka Stellantis v Trnave. Foto: TASR/Lukláš Grinaj
(tasr)