Práve teraz – 05.05. 2022 19:13

EP žiada Rusko, aby vrátilo lietadlá prenajaté od zahraničných spoločností.

Poslanci Európskeho parlamentu (EP) ocenili vo štvrtok európskych prevádzkovateľov dopravy a cestovného ruchu za pomoc poskytovanú utečencom z Ukrajiny. Zároveň vyzvali Rusko, aby vrátilo „ukradnuté“ lietadlá prenajaté od zahraničných spoločností, informuje spravodajca TASR.

Uznesenie o vplyve vojny Ruska proti Ukrajine na sektor dopravy a cestovného ruchu v EÚ, ktoré schválili europoslanci, oceňuje, že európski dopravcovia ponúkajú ukrajinským občanom bezplatné cestovanie vlakom, autobusom, loďou alebo lietadlom. Poslanci tiež odsúdili skutočnosť, že Rusko v jasnom rozpore s medzinárodnými pravidlami civilného letectva prinútilo lietadlá prenajaté od zahraničných spoločností, aby sa znova zaregistrovali v ruskom národnom registri lietadiel. „Takúto krádež nemožno tolerovať,“ uvádza sa v uznesení EP, ktoré požaduje okamžité vrátenie týchto lietadiel ich zákonným vlastníkom.

Okrem toho poslanci zdôraznili, že EÚ by mala pomôcť členským štátom pri rozvoji dopravných prepojení tak v rámci EÚ, ako aj medzi Úniou a západným Balkánom, Moldavskom, Gruzínskom a Ukrajinou. Podľa nich je potrebné rozšíriť transeurópsku dopravnú sieť aj na Ukrajinu a Moldavsko.

(tasr)

Ďalšie články