Práve teraz – 05.05. 2022 16:58

Bankovky rubľa. Foto: TASR/AP

Financie: Kurz rubľa oproti doláru vzrástol na nové, viac než dvojročné maximum.

Kurz ruského rubľa oproti doláru vzrástol vo štvrtok nakrátko na nové, viac než dvojročné maximum. Podobne ako v predchádzajúcich dňoch však kurz ruskej meny udržujú na vysokej úrovni kapitálové kontroly.

Ako uviedla agentúra Reuters, ruská mena vyskočila vo štvrtok v Moskve nakrátko na 65,31 RUB/USD. To bola nová najvyššia hodnota ruskej meny od marca 2020. Neskôr sa však kurz rubľa skorigoval na 66,60 RUB/USD, čo oproti záveru stredajšieho obchodovania predstavuje pokles o 0,4 percenta.

Kurz rubľa v posledných týždňoch podporuje fakt, že exportné spoločnosti musia svoje príjmy v zahraničnej mene predávať. Navyše, dopyt po dolároch a eurách klesá, čo je dôsledok poklesu dovozu do Ruska, ako aj obmedzení v oblasti cezhraničných transakcií.
Oproti euru kurz rubľa posilnil počas štvrtka o 0,3 percenta na 70,20 RUB/EUR. To je úroveň, na akej sa ruská mena pohybovala vo februári 2020.

Vzrastajúcemu kurzu rubľa sme sa venovali už na začiatku apríla. Článok Denníka Štandard na túto tému nájdete na tomto odkaze.

(tasr, krk)

Ďalšie články