Práve teraz – 05.05. 2022 10:29

Turecká inflácia sa v apríli zrýchlila na takmer 70 percent. Erdogan trvá na tom, že na skrotenie prudkého zdražovania je potrebné výrazné zníženie úrokových sadzieb.

Turecká inflácia sa minulý mesiac zrýchlila na 20-ročné maximum a dosiahla takmer 70 percent, čo predstavuje veľký problém pre vládu prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana.

Index spotrebiteľských cien v apríli medziročne vyskočil o 69,97 percenta po náraste o 61,4 percenta v marci, uviedol turecký štatistický úrad.

Podľa expertov je jedným z hlavných príčin aktuálnych problémov tureckej ekonomiky Erdoganova neortodoxná stratégia, v rámci ktorej prinútil centrálnu banku znižovať úrokové sadzby v čase rastúcej inflácie. Erdogan trvá na tom, že na skrotenie prudkého zdražovania je potrebné výrazné zníženie úrokových sadzieb.

Cyklus uvoľňovania menovej politiky, ktorý sa začal minulý september a v rámci ktorého úrokové sadzby klesli o 500 bázických bodov, pôsobil aj na prepad kurzu líry. To ešte viac predražilo dovoz energií a komodít, ktorých ceny podporila vojna na Ukrajine.

V medzimesačnom porovnaní stúpli spotrebiteľské ceny o 7,25 percenta.

Motorom zrýchlenia inflácie bol dopravný sektor (medziročne +105,9 percenta), ktorý zahŕňa aj ceny energií, zvýšenie cien potravín a nealkoholických nápojov o 89,1 percenta.

Vysoké cenové tlaky v celej ekonomike potvrdzuje aj prudký nárast cien výrobcov, ktoré v apríli medziročne vyskočili o 121 percent po +115 percent v marci.

(tasr, sak)

Samuel Kolesár
Ďalšie články