Práve teraz – 04.05. 2022 13:58

Rusko tvrdí, že na Ukrajine bojujú izraelskí „žoldnieri“. Majú bojovať po boku pluku Azov.

Ruské ministerstvo zahraničných vecí oznámilo v stredu ráno „pozoruhodné“ informácie – tvrdilo, že po boku krajne pravicového pluku Azov bojujú proti Rusku na Ukrajine izraelskí žoldnieri, píše americká spravodajská televízia CNN.

Táto správa prišla po tom, čo Rusko vyhlásilo, že Adolf Hitler mal „židovskú krv“.

„Izraelskí žoldnieri bojujú na Ukrajine prakticky plece pri pleci s militantmi z pluku Azov,“ uviedla pre rozhlasovú stanicu Sputnik hovorkyňa ruského ministerstva zahraničných vecí Marija Zacharovová.

Pluk Azov sa v roku 2014 chopil zbraní a bojoval proti proruským separatistom vo východoukrajinskom regióne Donbas.

Od konca februára, keď Moskva spustila inváziu na celej Ukrajine, bojuje Azov spolu s ukrajinskými ozbrojenými silami proti ruským vojakom.

Rezort ruskej diplomacie už v utorok obvinil Izrael z podpory neonacistov na Ukrajine. Podľa agentúry Reuters Moskva týmito vyjadreniami ďalej eskalovala svoju diplomatickú roztržku so židovským štátom, ktorá sa začala nedeľňajšími vyjadreniami šéfa ruskej diplomacie Sergeja Lavrova. Ten prirovnal ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, ktorý má židovský pôvod, k nacistickému vodcovi Hitlerovi.

Izraelský minister zahraničných vecí Jair Lapid v pondelok vyhlásil, že „obviniť samotných Židov z antisemitizmu je tým najprimitívnejším prejavom rasizmu voči Židom“.

Ruské ministerstvo zahraničných vecí v utorkovom vyhlásení uviedlo, že Lapidove vyjadrenia sú „protihistorické“ a „do veľkej miery vysvetľujú, prečo súčasná izraelská vláda podporuje neonacistický režim v Kyjeve“. Moskva zopakovala Lavrovove vyjadrenia, že Zelenského židovský pôvod nevylučuje, že Ukrajinu riadia neonacisti.

Agentúra Reuters pripomenula, že Izrael už vyjadril podporu Ukrajine po ruskej invázii. Obáva sa však poškodenia vzťahov s Ruskom, a preto sa židovský štát spočiatku vyhýbal priamej kritike Moskvy a nezaviedol sankcie voči Rusku.

(tasr)

Martin Mikloš
Ďalšie články