Práve teraz – 03.05. 2022 17:10

Putin v telefonáte s Macronom vyzval Západ, aby prestal vyzbrojovať Ukrajinu.

Ruský prezident Vladimír Putin v utorok v telefonickom rozhovore s francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom vyzval Západ, aby prestal dodávať zbrane Ukrajine. Podľa vyhlásenia zverejneného tlačovou službou Kremľa Putin povedal, že Rusko je „napriek nedôslednosti a nepripravenosti Kyjeva na serióznu prácu“ na rokovaniach „stále otvorené dialógu“.

Ruský prezident Macrona informoval o priebehu takzvanej špeciálnej vojenskej operácie na Ukrajine a o evakuácii civilistov uviaznutých v oceliarňach Azovstaľ v prístanvom meste Mariupol. Podľa Kremľa sa táto evakuácia uskutočňuje v súlade s dohodou dosiahnutou na stretnutí Putina s generálnym tajomníkom OSN Antóniom Guterresom, ktoré sa konalo 26. apríla v Moskve.

Putin tiež Macronovi povedal, že „Západ by mohol pomôcť zastaviť tieto zverstvá“, ak by vyvinul tlak na vládu v Kyjeve a zastavil dodávky zbraní Ukrajine. Francúzska spravodajská televízia BFM uviedla, že rozhovor prezidentov trval viac ako dve hodiny. Od decembra minulého roku Macron a Putin hovorili spolu takmer 20-krát, z toho osemkrát od 24. februára, keď Rusko začalo inváziu na Ukrajinu.

Macron minulú sobotu telefonicky hovoril s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským, ktorému oznámil, že Francúzsko posilní vojenskú aj humanitárnu pomoc pre Ukrajinu.

(tasr)

Ďalšie články