Práve teraz – 03.05. 2022 13:37

Ukrajinský veľvyslanec kritizoval kancelára Scholza za to, že ešte nebol v Kyjeve.

Ukrajinský veľvyslanec v Berlíne Andrij Meľnyk ostro kritizoval nemeckého kancelára Olafa Scholza za to, že na znak podpory ešte nenavštívil ukrajinskú metropolu Kyjev, ako to urobilo už niekoľko iných európskych lídrov. Scholz totiž v pondelok naznačil, že nenavštívi Kyjev, pokiaľ tam nepôjde nemecký prezident Frank-Walter Steinmeier, ktorého návštevu minulý mesiac Ukrajina odmietla.

„Hrať sa na urazeného nie je veľmi štátnické. Ide o najbrutálnejšiu vyhladzovaciu vojnu odvtedy, čo nacisti napadli Ukrajinu. Nie sme v materskej škole,“ vyhlásil Meľnyk. Ukrajinský veľvyslanec už roky kritizuje nemeckých sociálnych demokratov za ich blízke väzby s Ruskom. Podobný postoj blízky nastaveniu sociálnych demokratov vyjadril pred zopár týždňami aj bývalý nemecký kancelár Gerhard Schröder.

Nemecký kancelár však odmieta, že by jeho odpoveď na ruskú vojenskú inváziu na Ukrajinu bol váhavá. „Vždy robím rýchle rozhodnutia spolu so všetkými ostatnými… postupujeme rozvážne a rozumne,“ uviedol Scholz. Steinmeier počas aprílovej návštevy Varšavy povedal, že plánoval cestovať na Ukrajinu spolu s ďalšími lídrami EÚ, Kyjev však naznačil, že o jeho prítomnosť v krajine nie je záujem.

125 dní: Kam vedie Olaf Scholz Nemecko

(tasr)

 

Ďalšie články