Práve teraz – 29.04. 2022 15:18

Skupina MOL začína s výrobou zeleného vodíka, výrobný podnik vznikne v Maďarsku.

Skupina MOL plánuje výstavbu jednej z najväčších fabrík na produkciu zeleného vodíka v Európe. Výrobný podnik bude súčasťou rafinérie Danube skupiny MOL v Százhalombatte v Maďarsku.

Zelený vodík zníži uhlíkovú stopu prevádzky a v dlhodobom horizonte umožní mobilitu bez emisií. Informoval o tom Anton Molnár, hovorca a riaditeľ akciovej spoločnosti Slovnaft, ktorá je súčasťou skupiny MOL. Využitím elektrolytickej jednotky s kapacitou 10 megawattov (MW) od spoločnosti PlugPower, do ktorej skupina MOL investuje 22 miliónov eur, sa zabezpečí ročná produkcia približne 1600 ton čistého, uhlíkovo neutrálneho, zeleného vodíka.

„Sme presvedčení, že vodík je jedným z najdôležitejších zdrojov energie aktuálnej energetickej transformácie a bude aj zásadným faktorom v novom uhlíkovo neutrálnom energetickom systéme. Nová technológia nám umožňuje zavedenie výroby zeleného vodíka v Százhalombatte, vďaka čomu sa skupina MOL stane jedným z najdôležitejších aktérov v udržateľnom energetickom hospodárstve v regióne,“ povedal Gabriel Szabó, výkonný viceprezident skupiny MOL pre Downstream.

Prijatím vodíkovej stratégie a konkrétnymi krokmi ministra Richarda Sulíka aj slovenská vláda naznačuje, že Slovensko v budúcnosti staví na vodík. Brusel takéto kroky podporuje. O tom, že šanca presedlať na vodík vzniká aj na Slovensku sme písali tu.

(tasr, krk)

Ďalšie články