Práve teraz – 29.04. 2022 10:48

SPP kúpil ďalší LNG tanker, časť plynu pôjde na český trh. Do terminálu v Chorvátsku pripláva 1. mája.

Slovenský plynárenský priemysel (SPP) pokračuje v nákupe skvapalneného plynu (LNG). Už 1. mája pripláva do terminálu na chorvátskom ostrove Krk ďalší LNG tanker z amerického terminálu Corpus Christi s objemom 93 miliónov metrov kubických plynu. Časť z nakúpeného objemu LNG, približne 5 miliónov metrov kubických, SPP poskytne svojej dcérskej spoločnosti SPP CZ, ktorá je dodávateľom energií v Českej republike. „Pôjde tak o vôbec prvú fyzickú dodávku LNG pre český trh, ktorú zabezpečí práve SPP,“ informoval hovorca SPP Ondrej Šebesta.

Experti SPP podľa neho podrobne sledujú vývoj situácie a analyzujú všetky dostupné obchodné možnosti a nástroje na zaistenie plynulých dodávok plynu pre zákazníkov a to tak z krátkodobého, ako aj dlhodobého hľadiska. „Dodávky plynu v zmysle nákupného kontraktu sa ku dnešnému dňu uskutočňujú v štandardnom režime a bez akýchkoľvek obmedzení. Okrem toho máme na území Slovenska k dispozícii zásoby plynu v zásobníkoch, ktorých aktuálna výška je adekvátna ročnému obdobiu,“ dodal Šebesta.

Štátny SPP už začal vtláčať do zásobníkov plyn na ďalšiu zimnú sezónu. „V rámci obchodovania na európskych komoditných trhoch má tiež SPP v súčasnosti prístup k rôznym zdrojom plynu, vrátane LNG,“ dodal Šebesta.

Skvapalnený zemný plyn dovážaný do Európy je podľa štátnych plynárov cenovo konkurencieschopný s inými zdrojmi prepravovanými plynovodmi. „LNG je po regasifikácii priamo využiteľný pre domácnosti aj priemysel, úplne rovnako ako “klasický“ zemný plyn, pričom jediný rozdiel spočíva v tom, že nie je dopravovaný na veľké vzdialenosti plynovodmi, ale loďami v skvapalnenom stave,“ uzavrel Šebesta.

(sita)

Martin Mikloš
Ďalšie články