Práve teraz – 28.04. 2022 15:44

V Južnej Kórei zatkli dvoch mužov. Údajne pre krádež vojenských tajomstiev pre KĽDR.

Juhokórejské úrady zatkli dvoch mužov pre údajnú krádež vojenských tajomstiev pod vedením špióna zo Severnej Kórey. Ten ich nalákal na kryptomeny. Armádneho kapitána a podnikateľa formálne obvinili z porušenia zákona o národnej bezpečnosti, uviedli polícia a prokuratúra. Miesto pobytu severokórejského špióna úrady nezistili.

Prokuratúra informovala, že kapitán údajne odovzdal severokórejskému špiónovi prihlasovacie údaje do vojensky riadeného počítačového systému velenia a riadenia. Výmenou za to dostal kryptomeny v hodnote 48 miliónov wonov (približne 35 770 eur).

Polícia uviedla, že podnikateľ sa dostal do kontaktu so severokórejským špiónom v online komunite pre kryptomeny pred šiestimi rokmi a komunikoval s ním telefonicky. Špión oslovil kapitána separátne. Obaja Juhokórejčania vedeli, že komunikujú so špiónom z Kórejskej ľudovodemokratickej republiky. Je to po prvý raz, čo Južná Kórea odhalila pokus severokórejskej špionáže prinútiť juhokórejského vojenského dôstojníka a civilistu spolupracovať na získavaní citlivých informácií, uviedla tiež polícia.

(sita)

Ďalšie články