Práve teraz – 28.04. 2022 15:24

Turci sú pripravení. Chcú prevziať iniciatívu v záujme ukončenia vojny na Ukrajine.

Turecko je pripravené urobiť viac pre ukončenie vojny na Ukrajine po tom, čo pomohlo sprostredkovať výmenu väzňov medzi Ruskom a USA, povedal turecký prezident Recep Tayyip Erdogan vo štvrtok v telefonickom rozhovore ruskému prezidentovi Vladimírovi Putinovi.

Erdoganov úrad ďalej uviedol, že Putin sa poďakoval tureckému lídrovi za pomoc pri sprostredkovaní výmeny bývalého príslušníka americkej námornej pechoty Trevora Reeda za ruského pilota Konstantina Jarošenka. Výmena sa podľa Erdoganovho úradu uskutočnila v Turecku.

Poradca amerického prezidenta pre národnú bezpečnosť Jake Sullivan v stredu uviedol, že Washington je „vďačný Turecku za jeho rolu v umožnení bezpečného návratu Reeda“. Erdogan využíva dobré vzťahy Turecka – ktoré je členom Severoatlantickej aliancie (NATO) – s Kyjevom aj Moskvou, aby sa pokúsil ukončiť vojnu. Turecko už hostilo stretnutie vyjednávačov z oboch strán. Rovnako hostilo aj stretnutie šéfov diplomacie Ruska a Ukrajiny.

O tom, ako sa Ukrajina zbližuje s Tureckom nielen cez predaj bezpilotných dronov Bayraktar sa môžete dočítať na tomto odkaze. Článok vyšiel pre začatím invázie 24. februára.

(tasr, krk)

Ďalšie články