Práve teraz – 28.04. 2022 06:20

V roku 2021 došlo vo svete k prudkému nárastu antisemitizmu, vyplýva zo štúdie izraelskej Telavivskej univerzity.

Počet antisemitských incidentov na celom svete sa minulý rok dramaticky zvýšil, vyplýva zo štúdie Telavivskej univerzity (TAU).

Predmetná správa uvádza, že medzi krajinami, kde došlo k prudkému nárastu týchto činov, figurujú USA, Kanada, Británia, Nemecko či Austrália, informovala v stredu stanica BBC.

Podľa bádateľov k danému fenoménu prispeli radikálne ľavicové i pravicové politické hnutia, ako aj podnecovanie k nenávistným prejavom na sociálnych sieťach.

„Najväčšie obavy vzbudzuje tzv. dark web, ktorý je útočiskom extrémistov a kde sa voľne a otvorene šíri antisemitský obsah,“ upozorňuje správa na časť internetu, ktorá je prístupná len prostredníctvom špeciálneho softvéru.

Zverejnenie štúdie sa zhoduje s izraelským Dňom pamiatky obetí holokaustu (Jom ha-šoa), ktorý sa začal v stredu večer. Tento sviatok pripomína pamiatku zavraždených Židov nacistickým režimom počas druhej svetovej vojny.

„Správa o antisemitizme vo svete v roku 2021“, ktorú vypracovalo Centrum pre štúdium súčasného európskeho židovstva na Fakulte humanitných vied TAU, je založená na analýze desiatok štúdií z celého sveta. Využíva tiež údaje orgánov činných v trestnom konaní, médií a židovských organizácií.

Správa ďalej zdôrazňuje, že v roku 2021 došlo k „výraznému nárastu rôznych typov antisemitských incidentov vo väčšine krajín s veľkým počtom židovského obyvateľstva“.

(tasr)

Tomáš Dugovič
Ďalšie články