Práve teraz – 25.04. 2022 19:18

Guterres a Erdogan upozornili na potrebu evakuácie a humanitárnej pomoci. Guterres vyjadril podporu diplomatickému úsiliu Turecka.

Generálny tajomník Organizácie Spojených národov (OSN) António Guterres a turecký prezident Recep Rayyip Erdogan v pondelok upozornili na naliehavú potrebu ,,,účinného prístupu cez humanitárne koridory“ s cieľom evakuovať ukrajinských civilistov a dodať humanitárnu pomoc komunitám postihnutým vojnou. TASR správu prevzala z agentúry AP.

Guterres počas stretnutia v Ankare vyjadril podporu pokračujúcemu diplomatickému úsiliu Turecka o ukončenie vojny, uviedol Guterresov hovorca Stéphane Dujarric.

Hovorca dodal, dvojica (Guterres a Erdogan) opätovne uviedla, že ich spoločným cieľom je ukončiť vojnu čo najskôr a vytvoriť podmienky, aby sa skončilo utrpenie civilistov.

Turecko bude podľa Erdogana naďalej úzko spolupracovať s OSN s cieľom ukončiť humanitárnu krízu na Ukrajine a pomôcť s evakuáciou civilistov.

Guterres má v utorok navštíviť Moskvu a stretnúť sa s ruským prezidentom Vladimirom Putinom. Vo štvrtok má naplánované stretnutie s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským v Kyjeve, pripomína AP. Volodymyr Zelenskyj v sobotu kritizoval generálneho tajomníka OSN, že sa rozhodol navštíviť Moskvu skôr než Kyjev.

(tasr)

Martin Mikloš
Ďalšie články