Práve teraz – 24.04. 2022 16:36

Izrael chce zachovať status quo v komplexe mešity al-Aksá. Tá sa stala dejiskom vlny násilia.

Izrael sa ,,zaviazal“ zachovať status quo v areáli jeruzalemskej mešity al-Aksá, ktorá sa stala dejiskom najnovšej vlny násilia, povedal v nedeľu izraelský minister zahraničných vecí Yair Lapid. Informovala o tom agentúra AFP.

,,Moslimovia sa modlia na Chrámovej hore, nemoslimovia ju iba navštevujú,“ povedal Lapid, pričom použil izraelské označenie pre komplex mešity al-Aksá – najposvätnejšie miesto judaizmu a tretie najposvätnejšie miesto pre islam. ,,Nie je tu zmena, nebude tu zmena – nemáme plány na rozdelenie Chrámovej hory medzi náboženstvá,“ uviedol Lapid novinárom.

Od polovice tohto mesiaca dochádzalo v okolí mešity al-Alsá k opakovaným potýčkam medzi palestínskymi demonštrantmi a izraelskou poriadkovou políciou, pripomína AFP. Jeden z najvýznamnejších židovských sviatkov – pesach – sa totiž prekrýva s posvätným moslimským pôstnym mesiacom ramadán.

Tieto strety sa odohrali na pozadí širšieho násilia v Izraeli a na palestínskych územiach, ktoré si od konca marca vyžiadali 38 mŕtvych.

Palestínčanov rozhnevala zvýšená návštevnosť zo strany židov v komplexe al-Aksá v Izraelom anektovanom východnom Jeruzaleme, ktorý podľa dlhodobo platnej konvencie môžu židia navštevovať, nie je im však povolené sa tam i modliť, spresňuje AFP.

Palestínski predstavitelia a militanti opakovane obviňujú Izrael, že sa snaží toto miesto rozdeliť na židovskú a moslimskú časť alebo určiť časy návštev, ako je to v prípade iného sporného posvätného miesta v neďalekom Hebrone. Palestínčanov rozhnevali aj opakované vpády izraelských bezpečnostných síl do areálu mešity.

Lapid však z nového napätia obvinil ,,teroristov“, ktorí sa snažia podnecovať násilie. Islamistické skupiny Hamas a Islamský džihád obvinil z posielania ,,extrémistov“ so zbraňami a výbušninami, aby používali areál mešity al-Aksá ako ,,základňu na podnecovanie násilných nepokojov“. ,,Jediným dôvodom vstupu polície do mešity v uplynulých týždňoch bolo odstrániť ich,“ dodal podľa AFP izraelský minister zahraničných vecí.

(tasr)

Martin Mikloš
Ďalšie články