Práve teraz – 21.04. 2022 14:59

Na snímke karoséria a sklo auta so stopami po prachu zo Sahary, ktorý spadol spolu s ďažďovými kvapkami v Bratislave 16. marca 2022. Foto: TASR/Dano Veselý

SHMÚ: Nad územie Slovenska by sa mal dostať prach zo Sahary. Výstrahy prvého stupňa pred mrazom sú hlásené na piatok.

V noci zo štvrtka na piatok (22. 4.) by sa mal nad územie Slovenska dostať prach z púšte Sahara. Prach k nám podľa modelových výpočtov začne prenikať v noci a bude postupovať od juhozápadu. Informuje o tom Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) na svojom webe.

Na miestach, kde sa počas piatka vyskytnú zrážky, je preto možné očakávať zašpinenie rôznych predmetov nachádzajúcich sa v exteriéri (autá, záhradný nábytok). „V priebehu noci z piatka na sobotu (23. 4.) saharský prach naše územie postupne opustí, avšak v nedeľu (24. 4.) je pravdepodobne možné očakávať jeho ďalšiu vlnu výskytu,“ spresnili meteorológovia.

Vyzdvihnutie prachu z povrchu Sahary bolo spôsobené výskytom tlakovej níže v oblasti severozápadnej Afriky. Táto níž v týchto chvíľach podľa meteorológov postupuje smerom do Európy.

Pre niektoré okresy najmä na východnom a strednom Slovensku vydali meteorológovia zo Slovenského hydrometeorologického ústavu (SHMÚ) na piatok (22. 4.) výstrahy prvého stupňa pred mrazom vo vegetačnom období.

Foto: TASR/Dano Veselý

(tasr)

Ďalšie články