Práve teraz – 14.04. 2022 21:50

Francúzske veľvyslanectvo sa vráti z Ľvova do Kyjeva, zmena má pomôcť posilniť podporu Ukrajine. Francúzsko vo štvrtok oznámilo, že presťahuje svoje veľvyslanectvo na Ukrajine späť do hlavného mesta Kyjev po tom, ako ho začiatkom marca premiestnilo do mesta Ľvov na západe krajiny v reakcii na ruskú inváziu. Vo vyhlásení to uviedlo francúzske ministerstvo zahraničných vecí, informuje agentúra AFP.

Francúzsky minister zahraničných vecí Jean-Yves Le Drian toto rozhodnutie oznámil počas telefonického rozhovoru s ukrajinským kolegom Dmytrom Kulebom. K presunu diplomatického zboru dôjde podľa ministerstva čoskoro a „umožní Francúzsku ešte viac prehĺbiť podporu Ukrajine vo všetkých sférach s cieľom čeliť vojne, ktorú Rusko rozpútalo 24. februára“. Francúzsko však naďalej odporúča svojim občanom, aby necestovali na Ukrajinu, a to ani do Kyjeva.

Francúzsko poskytuje Ukrajine podporu prostredníctvom vojenského vybavenia, humanitárnej pomoci a pomoci pri vyšetrovaní vojnových zločinov, ktoré údajne spáchali ruské sily. Francúzska vláda vyčlenila 100 miliónov eur na humanitárnu podporu Ukrajine a susedným krajinám vrátane Poľska a Moldavska, do ktorých prišlo mnoho utečencov z Ukrajiny.

(tasr, min)

Martin Minka
Ďalšie články