Práve teraz – 14.04. 2022 03:49

Ukrajinské sily budú potrebovať výcvik k časti našej vojenskej pomoci. Novinárom to oznámil hovorca Pentagónu.

Časť novej výzbroje, ktorej poslanie na Ukrajinu oznámili v stredu Spojené štáty, si bude vyžadovať výcvik ukrajinských síl. Novinárom to povedal hovorca Pentagónu John Kirby, ktorého citovala tlačová agentúra Reuters.

„Systémami, ktoré si pravdepodobne budú vyžadovať ďalší výcvik ukrajinských síl, sú napríklad húfnice a… delostrelecké radary – nie veľmi náročný systém na obsluhu, ale ten nemajú Ukrajinci vo svojom inventári,“ vysvetlil Kirby.

Hovorca amerického ministerstva obrany tiež oznámil, že Pentagón sa pokúšal asi pred necelým týždňom skontaktovať s ruským ministrom obrany, ale na ruskej strane nemali záujem o rozhovory.

Americký prezident Joe Biden v stredu oznámil nový balík vojenskej pomoci Ukrajine za 800 miliónov dolárov vrátane zbraní, munície, obrnených transportérov a vrtuľníkov. Súčasťou dodávok budú aj delostrelecké systémy a delostrelecká munícia, doplnila následne agentúra AP.

„Tento nový balík pomoci bude obsahovať mnoho vysokoúčinných zbraňových systémov, ktoré sme už aj predtým poskytli, a nové zariadenia prispôsobené rozsiahlejšiemu útoku, ktorý podľa nášho očakávania Rusko spustí na východe Ukrajiny,“ uviedol Biden vo vyhlásení. Túto pomoc oznámil po telefonáte s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským o koordinácii dodávok výzbroje.

(tasr)

Tomáš Dugovič
Ďalšie články