Práve teraz – 13.04. 2022 10:01

Zbrane z Poľska mieria na Ukrajinu. Ilustračný záber. Foto: Twitter

USA pripravujú ďalšiu dodávku zbraní pre Ukrajinu. Tentoraz v hodnote 750 miliónov dolárov.

Spojené štáty pošlú Ukrajine brániacej sa pred ruskou agresiou ďalšiu dodávku zbraní, tentoraz v hodnote 750 miliónov dolárov. Informovala o tom v stredu televízia NBC News s odvolaním sa na nemenovaných vládnych predstaviteľov.

Zásielka špecificky zameraná na pomoc ukrajinským silám v regióne Donbasu má byť schválená tento týždeň, podľa agentúry Reuters by sa tak mohlo stať už v priebehu stredy. Nemenovaný americký predstaviteľ pre Reuters uviedol, že novú zásielku zbraní Spojené štáty ešte finalizujú a jej súčasťou pravdepodobne bude ťažké delostrelectvo vrátane húfnic.

Podľa zdrojov NBC by mal balík vojenskej pomoci zahŕňať aj bezposádkové člny a vrtuľníky Mi-17. Zvažuje sa aj zaslanie protilodných striel krátkeho doletu. „Chceme, aby Rusko prehralo (vojnu),“ povedal nemenovaný predstaviteľ administratívy prezidenta Joea Bidena.

Keďže pôjde o zbrane z existujúcich amerických zásob, Biden na ich presun nebude potrebovať súhlas členov Kongresu.

V stredu sa v súvislosti s prudkým rastom dopytu po vojenskej technike spôsobeným vojnou na Ukrajine uskutoční stretnutie predstaviteľov Pentagónu s americkými výrobcami zbraní. Zúčastnia sa na nich zástupcovia ôsmich najväčších zbrojárskych firiem vrátane koncernu Raytheon Technologies a spoločnosti Lockheed Martin, ktoré vyrábajú protilietadlové raketové systémy Stinger a protitankové raketové komplety Javelin.

Foto: Twitter

(tasr)

Samuel Kolesár
Ďalšie články