Práve teraz – 01.04. 2022 08:14

Slovenské mimovládne organizácie prepravili na Ukrajinu viac ako 700 ton pomoci.

Slovenské mimovládne organizácie počas prvého mesiaca vojenskej invázie a humanitárnej krízy na Ukrajine prepravili na územie svojho východného suseda viac ako 700 ton humanitárnej pomoci. Distribúciu zabezpečujú prostredníctvom solidarity slovenského obyvateľstva. TASR o tom informovala manažérka pre komunikáciu platformy rozvojových organizácií Ambrela Boba Markovič Baluchová.

Organizácie združené v platforme spolu s miestnymi partnermi boli v prvé týždne vojny sústredené hlavne na troch hraničných priechodoch, a tam pomáhali ľuďom na úteku z Ukrajiny.

Dovedna 709 ton humanitárnej pomoci dopravili organizácie spolu s partnermi do viacerých regiónov Ukrajiny vrátane miest Kyjev, Charkov, Ternopiľ, Ivano-Frankivsk, Užhorod, Mariupol, Veľké Berezné, Mukačevo a podobne, konkretizoval výkonný tajomník Ambrely Daniel Kaba.

Úrad pre koordináciu humanitárnych záležitostí odhadol, že počet ľudí z Ukrajiny, ktorí potrebujú humanitárnu pomoc, sa vyšplhal k 17. marcu už na 12 miliónov. „Takmer sedem miliónov osôb je vnútorne vysídlených v rámci krajiny, do cudziny nedobrovoľne utieklo viac ako 3,3 milióna ľudí. V dôsledku týchto skutočností sa zmení fungovanie systému humanitárnej pomoci a rozvojovej spolupráce v našom regióne,“ dodala Markovič Balúchová.

(tasr)

Mária Koterbová
Ďalšie články