Práve teraz – 24.01. 2022 06:09

Palestínsky minister uviedol, že sa stretol so šéfom izraelskej diplomacie. Izraelská strana toto tvrdenie nekomentovala.

Palestínsky minister pre občianske záležitosti Husajn Šajch oznámil v nedeľu, že absolvoval oficiálne stretnutie s izraelským ministrom zahraničných vecí Jairom Lapidom, informovala agentúra AFP s tým, že išlo o prvé rokovanie medzi súčasným šéfom izraelskej diplomacie a palestínskym ministrom.

Ministerstvo zahraničných vecí židovského štátu odmietlo komentovať Šajchovo tvrdenie, zároveň ho však ani nevyvrátilo, píše AFP.

„Dnes (v nedeľu) večer som sa stretol s izraelským ministrom zahraničných vecí Jairom Lapidom a diskutovali sme o viacerých politických a bilaterálnych témach,“ uviedol Šajch na Twitteri.

„Zdôraznil som potrebu politického horizontu medzi oboma stranami založeného na medzinárodnej legitimite,“ dodal Šajch.

Vlani koncom decembra sa v Izraeli uskutočnili rokovania medzi tamojším ministrom obrany Bennym Gancom a palestínskym prezidentom Mahmúdom Abbásom, ktorý oficiálne navštívil židovský štát po prvý raz od roku 2010.

Ganc vtedy oznámil sériu praktických finančných a administratívnych opatrení zameraných na zlepšenie vzťahov s Palestínčanmi.

Šajch vtedy privítal stretnutie Ganca s Abbásom s tým, že išlo o „serióznu a odvážnu snahu“ o „politické“ riešenie izraelsko-palestínskeho konfliktu.

Izraelský pravicový premiér Naftali Bennett nesúhlasí s vytvorením nezávislého štátu palestínskych Arabov. Bennett navyše zdôraznil, že mierové rokovania s Palestínčanmi, ktoré stagnujú už viac ako desať rokov, nebudú počas jeho vládnutia obnovené, pripomína AFP.

(tasr)

Tomáš Dugovič
Ďalšie články