Práve teraz – 17.01. 2022 21:16

Sudán zažil jeden z najkrvavejších dní od vlaňajšieho prevratu. Bezpečnostné sily v hlavnom meste Chartúm zabili najmenej sedem ľudí.

Sudánske bezpečnostné sily spustili v pondelok paľbu na demonštrantov, pričom v hlavnom meste Chartúm zabili najmenej sedem ľudí a ďalších približne 100 zranili. Podľa aktivistov to bol jeden z najkrvavejších dní v krajine od októbrového vojenského prevratu.

Od spomenutého puču sú nepokoje v Sudáne na dennom poriadku. Ešte viac sa zintenzívnili po odstúpení premiéra Abdalláha Hamduka začiatkom tohto mesiaca. Hamduk, civilná tvár sudánskej prechodnej vlády, odstúpil po tom, čo zlyhalo jeho úsilie preklenúť priepasť medzi generálmi a prodemokratickým hnutím v krajine.

Demonštrácie v Sudáne si od prevratu vyžiadali približne 70 obetí. Líder prevratu generál Abdal Fattáh Burhán argumentuje, že armáda pri prevrate musela zakročiť, aby zabránila občianskej vojne. Sudán je podľa neho stále zaviazaný k prechodu k civilnej vláde, pričom voľby sú naplánované na júl 2023.

Faisal Saleh, bývalý minister informácií a Hamdukov poradca, povedal, že paľba bezpečnostných síl je „plnohodnotným zločinom“ a vyzval medzinárodné spoločenstvo, aby konalo. „Sudánsky ľud nečelí svojvoľnej vláde alebo autorite, ale skôr zločineckému gangu, ktorý chladnokrvne zabíja sudánsku mládež a celý svet to sleduje,“ napísal Saleh na Twitteri.

(sita)

Peter Števkov
Ďalšie články