Práve teraz – 17.01. 2022 13:31

Spoločné rusko-bieloruské vojenské cvičenie na tréningovej základni Mulino, v ruskom regióne Nižnyj Novgorod 11. septembra 2021. Foto: TASR/AP

Rusko a Bielorusko plánujú spoločné vojenské cvičenie. Cieľom je vypracovať plán pre prípad konfrontácie s pobaltskými štátmi a Poľskom.

Bieloruská štátna agentúra BelTA informovala o spoločnosm rusko-bieloruskom cvičení s odvolaním sa na bieloruského vodcu Alexandra Lukašenka.

„Manévre sme plánovali začať vo februári. Rozhodnite o presnom dátume a informujte nás, aby sme neboli obviňovaní, že sme sem poslali vojakov z ničoho nič a chystáme sa na vojnu,“ citovala agentúra Lukašenka po tom, čo si vypočul správu o prípravách na spoločné bielorusko- ruské manévre.

Cieľom cvičenia je podľa Lukašenka vypracovať plán pre prípad vojenskej konfrontácie s pobaltskými štátmi a Poľskom na západe Bieloruska a Ukrajinou na juhu.

Oznámenie ďalšieho vojenského cvičenia prichádza v dobe nebývalého napätia medzi Západom a Ruskom, ktoré v poslednej dobe sústreďuje svoje vojská pri hraniciach s Ukrajinou. Moskva okrem iného požaduje od NATO, aby sa zaviazalo neprijať Ukrajinu za členský štát aliancie. Kyjev tvrdí, že Rusko sa pripravuje na možnú inváziu na Ukrajinu, čo Moskva popiera.

Rusko pokladá Bielorusko za strategicky dôležitý nárazník na Západe a pomohlo Lukašenkovi udržať sa pri moci za pomoci pôžičiek a politickej podpory počas potláčania veľkých protestov po predminuloročných prezidentských voľbách. Formálne Rusko a Bielorusko tvoria od roku 1999 zväzové súštátie.

Foto: Spoločné rusko-bieloruské vojenské cvičenie na tréningovej základni Mulino, v ruskom regióne Nižnyj Novgorod 11. septembra 2021. TASR/AP

(čtk, red)

Tomáš Pilz
Ďalšie články