Česi, Poliaci a Nemci demonštrujú pri poľskej bani Turów. Za ukončenie ťažby demonštruje niekoľko desiatok aktivistov.

Aktivisti sa zišli pri bráne poľskej hnedouhoľnej bane Turów, aby demonštrovali za ukončenie ťažby v tejto bani. Je vo výbežku poľského územia medzi Českom a Nemeckom. Pre pandémiu nebola zvolaná hromadná akcia a počítalo sa s 30 demonštrantami. Nakoniec ich prišlo aj tak viac.

Protest ja zatiaľ pokojný. Nedošlo ani k stretu s miestnymi baníkmi, ktorí by uzavretím bane prišli o prácu.

„Akciu vnímame ako možnosť nadviazať dialóg s poľskou stranou. Veľa sa hovorí o probléme s vodou na českej strane, ale hlavný problém celého tohto regiónu je v tom, že neexistuje plán na ukončenie ťažby a región prichádza o peniaze z európskeho fondu (Fond spravodlivej transformácie EÚ),“ povedala Anna Kšírová z libereckej organizácie Rodičia za klímu.

Baňa Turów pri česko-poľskej hranici zásobuje uhlím hlavne susednú elektráreň a je najväčším ložiskom uhlia v Poľsku. Skupina PGE, ktorej baňa aj elektráreň patrí, je v oblasti dominantným zamestnávateľom, ťažiť tam chce až do roku 2044. Baňa plánuje postupne rozšíriť na 30 kilometrov štvorcových pozdĺž cesty zo Žitavy do Bogatyne.

Rozšírenie ťažby Poľsko povolilo, napriek námietkam susedov. Česko sa preto obrátilo na Súdny dvor Európskej únie, ktorý vlani v máji nariadil Poľsku predbežným opatrením zastaviť ťažbu. To však Poliaci odmietajú, za čo im súd dal pokutu pol milióna eur denne, a spochybňujú nežiaduci vplyv ťažby na české územie.

Foto: Protesty Čechov, Poliakov a Nemcom proti ťažbe v poľskej bani Turów, 15. januára 2022. Zdroj: Twitter / Extinction Rebellion Dresden

(mak,čtk)